ZANZIBAR – bájny ostrov, voniaci tajuplnými diaľkami a exotickým korením.

Ostrov Zanzibar je známy predovšetkým vďaka svojimi nádhernými plážami z belostného jemného piesku. V kombinácii s priezračnými vodami Indického oceánu a rovníkovým slnkom vytvára plážový raj, čomu neodolá žiadny návštevník. Nachádza sa iba 35 km od brehov východnej Afriky.

Zanzibar

Spolu s ostatnými malými ostrovčekmi v okolí tvorí autonómny administratívny štát Zanzibar, ktorý je súčasťou východoafrickej zväzovej republiky Tanzánia.

Na turistickú návštevu Tanzánie (Zanzibaru) potrebuje slovenský občan platný cestovný pas (s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate z Tanzánie) a vstupné turistické vízum, ktoré získa po prílete do krajiny za poplatok 50 USD.

Situácia na ostrove je dlhodobo z politického a bezpečnostného hľadiska stabilná, čo umožňuje už od 80 rokov minulého storočia rýchly rozvoj turistickej infraštruktúry.
Zanzibar je moslimská krajina, kde majoritné náboženstvo je islam. Nečakajte tu žiadne výrazne mešity a extrémizmus. Celý Zanzibar je skôr pokojný, s nízkou kriminalitou.

Zanzibar nazývajú aj “ostrovom korenia”. Dôvodom je dlhodobo výhodné postavenie na trhu s korením.
Hlavným mestom ostrova je Stone Town. Jeho historické centrum ma jednu zvláštnosť, ktorú sem chodia obdivovať turisti z celého sveta. Na prvý pohľad si ju dokonca nie každý všimne. Dodnes sa tu dajú obdivovať viaceré vstupné portály a dvere na starých stavbách, ktoré boli buď charakteristické pre nejakú rodinu, alebo niesli iba tradičné prvky a motívy z konkrétneho mesta.

dverestonetown-4dverestonetown-3

V tomto Kamennom Meste sa narodil aj slávny hudobník a spevák skupiny Queen – Freddie Mercury, vlastným menom Farrokh Bulsara. Na celom Zanzibare existujú údajne až štyri domy, ktoré sa akokoľvek spájajú s menom Freddiem Mercurym. To najznámejšie miesto, ktoré je aj označené ako dom Freddyho Mercuryho, nájdete v samotnom centre naďaleko pošty.
Každý poznávací okruh a výlet po hlavnom meste robí zastávku pri tomto dome.

IMG_20150413_121757

Palác zázrakov (Sultánov dom divov) je ďalšou pozoruhodnou stavbou v meste.
Tento palác je najvyššou budovou na Zanzibare, ba dokonca tento palác diktoval výšku miestnemu anglikánskemu kostolu, ktorý bol postavený na mieste bývalého trhoviska s otrokmi.

zanzibar-palaczazrakov-copyright IMG_0195

Jeho veža nesmela presiahnuť výšku sultánovho paláca zázrakov, ktorý svoj názov získal vďaka dnes už bežným vlastnostiam. Svoje meno “palác zázrakov” získal z jednoduchého dôvodu. Išlo o prvú stavbu na ostrove, ktorá bola elektrifikovaná a mala aj svoj vlastný vodovod a dokonca aj výťah. Spolu s ďalšími modernými výdobytkami tak išlo o pokrokovú stavbu vybavenú vecami, ktoré s porovnaním s okolitým svetom naozaj pôsobili ako viacero zázrakov na jednom mieste. Priamo oproti palácu sa nachádza niekoľko ťažkých diel namierených na more, z čias kolonizácie.
Zanzibar bol v minulosti významným prekladiskom a najmä predajným miestom otrokov, ktorých chytali najskôr v blízkej africkej pevnine a neskôr aj v širšom okolí.

Otrasné podmienky a čakanie na svoj osud je miestna pripomienka na priestory zadržiavajúce otrokov pred ich predaním do otroctva. Zachovaná väznica pripomína strašidelne hladomorne našich hradov.

vaznica-otrokov-stonetown

V tomto malom priestore dokázali noc prečkať aj 4 či podľa niektorých údajov dokonca 7 desiatok otrokov, aby na druhy deň zažili trh, kde boli oni predmetom nákupu. Niekedy tu zostávali zamknutý aj 3 dni, aby sa oddelili slabší od silnejších.
Miestne trhovisko, ktoré bolo v tesnom susedstve, po zrušení otroctva zaniklo a na jeho mieste dnes stojí kostol, na ktorého výstavbe sa podieľali aj oslobodený otroci z vďaky po slobode. V jeho blízkosti je dnes aj pamätník, ktorý pripomína poníženie otrokov.

Ak sa rozhodnete objaviť tento bájny ostrov, nezostávajte iba na hoteli, ale vyrazte na spoznávanie ostrova, alebo vydajte sa na náročnejšie safari na africkú pevninu, do Tanzánie.
Hotely a hotelové rezorty lemujúce pobrežia v rôznych častiach ostrova ponúkajú takmer rovnaké výlety.

Zanzibar nepredstavuje pre cestovateľov žiadnu náročnú destináciu. Napriek tomu rad by som ponúkol zopár rád a postrehov ako si spríjemniť pobyt a vyhnúť sa starostiam.

Zdravie – očkovanie:
IMG_0098pri cestách do Tanzánie (na Zanzibar) priamo z Európy nie
je v súčasnej dobe vyžadované povinné očkovanie. Všetkým cestovateľom sa však doporučuje očkovanie proti žltej zimnici. Tí ktorí plánujete výlet na pevninu (napr. na Safari) sú povinný pri odlete a pri návrate späť na Zanzibar preukázať sa platným očkovacím preukazom so záznamom o vykonanom očkovaní proti žltej zimnici. Pri cestách na pevninu sa doporučuje tiež antimalarická profylaxia. Tak isto je nutné mať záznam o očkovaní, ak prichádzate na ostrov z africkej pevniny, alebo ste boli na nej pred dovolenkou na Zanzibare.

Klíma a oblečenie:
na Zanzibare si všimnite niečo podstatné. Na poludnie je slnko priamo nad vašou hlavou, ste pod rovníkom, presnejšie na 6-tom stupni južne od rovníka a to je nutné si uvedomiť. Vysoké teploty a teplé podnebie si vyžaduje opaľovacie krémy s ochranným faktorom 50 pre svetlú pokožku a minimálne 30 ochranný faktor pre tmavšiu pokožku. Z dôvodu vyšších teplôt noste prikrývku hlavy a dodržiavajte pitný režim. Je vhodné mať so sebou najmä ľahké bavlnené oblečenie. Pri večernom ochladení, alebo v klimatizovaných priestoroch môžete využiť aj oblečenie s dlhým rukávom, ľahké pulóvre a bundy. Pri safari sa ďalej doporučuje pevná obuv.

Komáre:
v období dažďov môže byť zvýšený výskyt komárov. Sú ľudia na ktorých neútočia a sú smoliari ktorých doštípu viac. Veľa hotelov má moskytiéry. Odpudzovače do zástrčky hotely  mať nemusia, preto si
prineste pre istotu svoje vlastné. Hotely majú takmer vždy naše klasické zástrčky kombinované s ostatnými, čiže viete si elektrické odpudzovače zapojiť priamo. Komáre tu nie sú tak výrazné, ako na pevnine napríklad v Keni a riziko malárie je tu veľmi malé. Štípance však môžu byť nepríjemné a tak neškodí mať so sebou aj nejaký repelent proti hmyzu.

Internet a elektrina:
ak prichádzate naIMG_0037 dovolenku na Zanzibar, tak s internetom veľa nepočítajte. Málo hotelov ho ponúkne zadarmo, skôr za poplatok. Internet zdarma je iba v odletovej hale letiska. Dnes ma azda každý hotel internet, cenník a spôsob pripojenia je rôzny. 5 hviezdičkový hotel má spravidla svoj vlastný internetový kútik s počítačmi Apple. Pre WIFI prístup sa informujte na recepcii.
Všetká elektrina je dopravovaná podmorským káblom z Tanzánie. Zanzibar nemá elektráreň. Občasné výpadky sa môžu vyskytnúť, nepôjde však o nič výnimočné. Nabíjačky pokojne použijete naše tradičné. Hotely tu majú zástrčky použiteľné pre niekoľko medzinárodných štandardov naraz a to vrátane európskeho aj britského.

More a pláž :
more je na mnohých miestach veľmi čisté a priezračné. Na východnom pobreží následkami odlivu mení svoju výšku, avšak práve tu sa nenachádzajú takmer žiadne vlny. Od vašej pláže sa v diaľke nachádza ešte jedna bariéra, korálová bariéra, ktorá bráni k vstupu väčších vĺn k brehom.

Pláže tu majú svoje pravidlá. Ak ste na hotelovej pláži, rešpekt tu majú Masajovia. Oni pripomínajú miestnym, prechádzajúcim po pláži, kde sú ich hranice. Aj preto máte ako návštevníci a turisti opaľujúci sa na ležadlách, relatívne pokoj. Domorodci nie sú násilnícky, skôr priateľský i keď ponúkajú výlety, suveníry, ovocie. Takmer vždy niekto niečo ponúka, alebo bežne vás môže niekto osloviť so záujmom zoznámenia. Na niektorých plážach ani neexistuje riziko zlého domorodca, okamžite by ho ostatní odsúdili a vytesnili spomedzi seba.

IMG_0395

Mušle a ulity:
pri potápaní narazíte na nádherné morské hviezdice, morské lastúry, ulity, mušle, koraly a zaujímavé skameneliny. Rovnako tak ich nájdete aj na pláži. Možno by vám prišlo zvláštne, prečo sa krásne mušle nachádzajú na pláži a nikto si ich nevzal. Bral by ich zbytočne. Na hraniciach by riskoval problémy. Na Zanzibare fungujú rovnaké pravidlá ako dnes v polovici sveta o vývoze prírodného dedičstva z krajiny. To isté platí aj pri suveníroch. Napriek tomu mi príde záhadné že na letisku v Zanzibare sú obchodíky, kde sú krásne zatočené ulity za 2 doláre. Na ne sa zrejme obmedzenie nevzťahuje. Ak si ich tam niekto z vás zakúpi a lietadlo na ceste späť má medzipristátie na natankovanie napríklad v Keni, nechajte si mušle v nejakej taške v lietadle, pretože môžete znova prechádzať letiskovou kontrolou a tým sa vyvarujete zbytočným problémom.

IMG_0024 IMG_0066

 

 

 

Fotografovanie :
vo všeobecnosti platí podobne ako vo väčšine afrických krajín, že je zakázané fotografovanie bank, policajných a vojenských staníc, stanovíšť a policajných vozidiel a príslušníkov. Zároveň je zakázané fotografovanie dôležitej elektrickej stanice na juhozápade ostrova. Nelákajte na seba pri fotografovaní veľa detí, ak ste pritom sami. Deti sa môžu pritom správať nevypočitateľne, schytať môžete nejaké kopance a pokojne vám môžu vziať aj osobné veci napríklad na na ležadle na pláži.

Kedy je najvhodnejší čas na dovolenku na Zanzibare:
priemerná teplota na Zanzibare : vzduch 28 – 32 °C, voda : 25 – 28 °C. Najteplejšie obdobie sa považuje január – marec, kedy sa teploty pohybujú okolo 32 – 33 °C, od apríla do júna sú teploty 31 – 29 °C. Od mája do novembra panuje na ostrove obdobie krátkych dažďov, ale najviac zrážok môžete zažiť na
ostrove v mesiacoch apríl a máj. “Najchladnejšie” je na Zanzibare v mesiacoch jún – júl, s teplotami okolo 28 °C. V mesiacoch september a október sa teploty opäť vyšplhajú na 29 – 30 °C a v novembri a v decembri dokonca na 32 °C.

IMG_0063 IMG_0038

Exotická dovolenka na ostrove klinčekov, vanilky a ďalších korenín už dávno nestojí milióny. Zanzibar má azda najjemnejší biely piesok na svete a tyrkysové more Indického oceánu s kokosovými palmami dokresľujú obraz dokonalého letoviska.

Zbaľte si kufre, dobrú knihu a náladu, oddychujte v tieni paliem, opáľte sa do zlatista pod africkým slnkom. Zanzibar je synonymom perfektnej  dovolenky.

V prípade akýchkoľvek otázok volajte, alebo pošlite e-mail:

mobil: 0905 277 763
e-mail : sefcik.stefan@gmail.com

cestujemvyhodne

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.